Sinds ca. 4 jaar werk ik bij Vink Kunststoffen op de afdeling HRM. Ik ben (samen met mijn collega) verantwoordelijk voor de aanmeldingen bij STEP. Ik ben dus redelijk bekend met het beleid van STEP en de technieken. Echter had ik zelf regelmatig last van mijn rug en op een dag was ik het zat en heb ik mezelf aangemeld voor een individueel traject bij STEP.

Mijn klachten zijn zo’n 8 jaar geleden begonnen. Ik pakte toen iets zwaars van de grond en hup, het schoot me in de rug. Oei, wat een pijn. Dit ging na verloop van tijd wel over, echter kwam het regelmatig terug. Zo ook de keer dat ik in de auto zat en de stoel naar voren wilde plaatsen, ik moest bukken om bij de hendel te komen en met mijn kont naar voren duwen, met een flinke bolle rug. En ja hoor, daar had ik direct weer last van.

Toen dus besloten om mezelf aan te melden, ook omdat ik regelmatig tijdens het huishouden en tuinieren last kreeg van mijn rug. En ook omdat ik niet wist hoe ik deze werkzaamheden veilig kon uitvoeren.

Bij de intake bleek dat ik de theorie wel redelijk kende, maar de praktijk kon nog veel beter. De technieken werden mij voorgedaan en ik heb ze aangeleerd. Wat ik vooral nuttig vond, waren de handige tips voor de problemen waar ik in de praktijk tegen aan liep. Simpel voorbeeld is de was. Mijn wasmachine en droger staan in een vrij krappe ruimte waar ik ook niet rechtop kan staan. Ik had geen idee hoe ik mijn rug hier veilig kon gebruiken. Maar na de tips ben ik me bewust van hoe het wel moet. En vooral te steunen om de druk niet te hoog te laten worden.

In het weekend was ik bij vrienden geweest en die hebben niet echt een comfortabele bank, of eigenlijk wel, maar niet goed voor de rug. Toen dacht ik gelijk aan de training, en ben af en toe opgestaan en heb even gelopen. Zelfs nog even een hangoefening tussen door gedaan. Bij deze laatste oefening heb ik trouwens veel baat. Het geeft gelijk verlichting!

Vervolgens was de tuin ook weer toe aan een beurt en ben ik deze gaan omspitten. En jawel, met veilig ruggebruik! Ik had daarna wel last van mijn rug, maar dit was geen pijn, maar vermoeidheid/spierpijn. De spieren waren namelijk veelvuldig gebruikt op een goede manier, en dat zijn ze natuurlijk niet gewend. Dus ik ben heel erg blij met alle tips en trucs. En pas deze in de praktijk regelmatig toe. Ik weet wel dat ik de oefeningen nog vaker moet doen, want het is nog niet helemaal een automatisme geworden, maar ik weet wel dat als ik last heb, dat ik weet waardoor het komt en wat ik eraan moet doen!

Kortom, alleen maar lof over STEP en zal zeker nog veel medewerkers aanmelden!!

Met vriendelijke groet,
Martine van der Meijde.

Reactie Gerben Geerdink, ZelfZorgInstructeur:

Ik heb al jaren goed contact met Martine van der Meijde van Vink Kunststoffen B.V.
Preventie staat bij de afdeling HRM hoog in het vaandel en zodra een werknemer toch klachten aan het bewegingsapparaat heeft, wordt STEP direct ingeschakeld om verzuim te voorkomen. Martine had van mij wel adviezen gelezen in de verslaglegging over de begeleiding van werknemers met rugklachten en ik had haar kantoorwerkplek ook wat verbeterd, maar echte rugscholing had ze nog nooit gevolgd en daardoor kwamen haar rugklachten telkens terug. Op mijn advies heeft ze zichzelf aangemeld en hebben we de eerste afspraak gepland.

Tijdens de Intake bleek dat haar theoretische kennis ruim voldoende was, maar dat haar ruggebruik beter moest. Dit heb ik aan de hand van videobeelden aan haar laten zien. Langdurig zitten met de benen over elkaar en foutief bol ruggebruik tijdens huishoudelijke activiteiten en tuinieren waren de meest belastende activiteiten. Martine had last van de meest voorkomende rugklacht, een tussenwervelschijfblessure. Scholingspakket A (kort) zou voldoende moeten zijn om haar rugklachten definitief onder controle te krijgen.

Naast voorlichting over haar klachten middels scholingsboeken en E-learning, oefeningen voor thuis (onder andere hangoefeningen) en de STEP PETS (beschermende hulpmiddelen zoals een zitsteun en een Hanghulp en een STEP-timer om langdurig zitten te voorkomen) lag het accent van deze begeleiding vooral op het trainen van de GHT (GewichtHeffersTechnieken).

We hebben haar ook een STEP Bel (dit hulpmiddel geeft een piepsignaal bij een foutieve bolle rug) meegegeven naar huis, zodat ze thuis ook fanatiek kon trainen en door de Bel direct wordt gewezen op onveilig ruggebruik. Daarnaast hebben we onder andere verschillende veilige zithoudingen doorgenomen en aangegeven dat afwisseling belangrijk is. Martine pakte dit allemaal goed op en al snel was ze van haar rugklachten af. 

Tijdens het trainen op de ZelfZorg Praktijk met de STEP BodyGuard werd ook op de computer zichtbaar dat ze de GHT inmiddels perfect beheerste. Met de BodyGuard kunnen we precies vaststellen hoe veilig of onveilig iemands ruggebruik is. Veilig ruggebruik tijdens huishoudelijke activiteiten en tuinieren hebben we getraind. Middels E-learning kon ze thuis het toepassen van veilig ruggebruik met de GHT verder automatiseren. Na 5 lessen hebben we de begeleiding afgesloten.

Martine weet nu nog beter hoe werknemers door STEP begeleid worden.
Martine, bedankt voor het delen van je rugklachtenverhaal!